MenStream.pl Forum Rozrywka Książki Kontrowersyjny pisarz Jacek Komuda nie ceni Sienkiewicza, bo mijał się z prawdą
FORUM
Książki

Kontrowersyjny pisarz Jacek Komuda nie ceni Sienkiewicza, bo mijał się z prawdą

Zobacz komentowany artykuł
 • 20.09.13, 12:53:14

  ~Piotr Kaszuwara

  Bardzo fajny wywiad. Nigdy nie czytałem żadnej książki Pana Jacka, ale jestem pewien, że po lekturze tego tekstu na pewno sięgnę nie tylko po jedną.
 • Leper to ch...j, ale taka Ania Grodzka w sejmie, czy hrabia Komorkowski na tronie prezydenta czy pacynka tusk wstawiona przez szemrane czerwone towarzycho na stolek premiera - to dopiero swiadczy o poziomie inteligencji POlakow. Lepper przy tym to Wersal naprawde, a ten rzad przegonil rzad Kaliguli z koniem w senacie.
 • Mistrz i Małgorzata 20.09.13, 14:09:41

  Mistrz i Małgorzata

  Uwielbiam książĸi Pana Jacka Komudy, są świetne... polecam każdemu. Moim zdaniem nawet lepsze są od Sienkiewiczowskiej trylogi. Osoby które interesują się historią Polski musza to przeczytać.
 • 20.09.13, 18:26:35

  ~Młody literat

  Najpierw byłoby miło, gdyby pisarz Komuda zaczął tworzyć chociażby na dobrym poziomie, bo jest pisarzem co najwyżej średnim, a potem może mierzyć się z klasykami. Chyba ma jakiś kompleks Henryka Sienkiewicza, ponieważ na każdym kroku próbuje do dyskredytować. Sienkiewicz mijał się z prawdą? Owszem, kilka razy mu się to zdarzyło, od czego za życia nigdy się nie odcinał, natomiast konwencja jego dzieła była zupełnie inna. Wszyscy wiemy natomiast, że Sienkiewicz czytał dużo więcej tekstów źródłowych o Polsce sarmackiej aniżeli Komuda, gdyż najzwyczajniej w XIX wieku jeszcze więcej ich istniało. Komuda też się w wielu kwestiach myli, ale myśli, że pozjadał rozumy, bo jeździ konno, a jego powieści są wiarygodniejsze, bo nawrzucał do nich przekleństw... Trochę pokory, bo gdyby nie czcionka i interlinia, to niedługo "Samozwańce" pretendowałyby do rangi nowel.
 • Panie Komoda,bajki braci Grimm też odbiegają od rzeczywistości ,ale to DZIEŁA literackie,a pan Sienkiewiczowi do piet nie dorastasz!
 • ```Chłopak na Olbryskiego patrzy i chce jemu dorównać.nawet tak samo jak tamten pije.
 • 23.09.13, 18:05:58

  ~Marecki1

  Nieładnie Panie Jacku. Jestem fanem Pana twórczości, ale dziwię się że jeździ Pan po Sienkiewiczu. Zerwał Pan z nim na studiach?? Naprawdę sporo zdań i zwrotów w Pana Samozwańcu są autorstwa Sienkiewicza i Pan dobrze o tym wie. To nie przypadek...
 • 26.09.13, 13:18:35

  ~frankrol

  Super, bardzo fajnie postrzega Pan obecne czasy, z taką właśnie wizją Polski się zgadzam. Jednak społeczeństwo jest trochę zatracone. Gratuluje wiedzy, faktów i trzeźwego myślenia. Pozdrawiam
 • Bo króla się NIE WYBIERA! Królem ma zostać najsilniejszy, najzdolnieszy i najmądrzejszy (to oznacza to "dei gratia" - "z woli Boga" - że ma najwięcej geniuszu przyrodzonego), który potem bedzie na tyle mądry, że otoczy się najmądrzejszymi doradcami (ekonomicznymi itd). Prezydent i wybieralny "król" będą zawsze otaczać się miernotami (bo za 5 lat kolejne wybory) i działać pod publiczkę (słupki poparcia) a nie dla dobra Państwa!
 • Każdy kto po historii to samo o Sienkiewiczu powie! :) Czołem Panie Jacku!
ODPOWIEDZ

Jesteś niezalogowany Zaloguj się / Zarejestruj się
Podpis:   
Podaj trzeci znak kodu bXX8k